Kilo Aldırmayan Yemek – Tatlı – Hamurişi Yapmanın Püf Noktaları

kilo aldirmayan yemek ve tatlı yapmanin puf noktalari
kilo aldirmayan yemek ve tatlı yapmanin puf noktalari

[reklam2]

Kilo almadan canımızın istediği her şeyden yiyebilmek hepimizi mutlu ederdi değil mi? Kesinlikle evet dediğinizi duyar gibiyim 🙂 Peki kilo almadan nasıl yemek ya da tatlı yerim? sorusu geliyor hemen aklımıza.

O halde size güzel bir haberim var. Pişirme şekline dikkat ederek, size kilo aldırmayan yemekler, tatlılar ve hamur işleri hazırlayıp afiyetle yiyebilirsiniz.

Kilo aldırmayan yemek hazırlamanız için dikkat etmeniz gereken püf noktaları var. Bu püf noktalarına uyduğunuz müddetçe canınızın istediğini yiyebilir ve sağlıklı bir bedene kavuşabilirsiniz.

Kilo Aldırmayan Yemek – Tatlı – Hamur işi Yapmanın Püf Noktaları

1 – Yemek yaparken kızartma yöntemini kullanmamalıyız. Kızartma yöntemi yiyeceklerin besin değerini düşürdüğü gibi yiyeceklerin kalorisini de yükseltmektedir.

2 – Hazırladığımız yemeğin besin değerinin kaybolmaması için; yiyecekleri haşlayarak, fırında, ızgarada ya da buhar yöntemini kullanarak pişirmeliyiz.

3 – Yemek yaparken tuzu çok az kullanmalıyız. Tuzun eksikliğini baharatları düzgün ve ölçülü kullanarak giderebiliriz. Tuzsuz ve yağsız olarak çok lezzetli yemekler hazırlayabiliriz.

4 – Yemekte kullandığımız her çeşit yağ kilo aldırabilir. Önemli olan kullandığımız yağın ölçüsüdür.

5 – Hazırladığımız yemeğe göre kullanacağımız yağ da değişir.

  • Kızartma yapacaksanız (kızartmayı önermiyoruz) zeytinyağı ya da tereyağı kesinlikle kullanmamalıyız, çünkü çabuk yanarlar. Onların yerine ayçiçek yağı veya mısırözü yağını tercih etmeliyiz.
  • Yemek yaparken tek tip yağ kullanmamalıyız ( zeytinyağı+kanola yağı+soya yağı) üçünü karıştırarak kullanmalıyız.
  • Yemek yaparken ayçiçek yağını kullanmamalıyız.

[reklam1]

6 – Salata yaparken zeytinyağı+kanola yağı+soya yağını karıştırarak kullanabiliriz.

7 – Zeytinyağı, kanola yağı, soya yağı sağlıklı yağlardır, fakat yine de ölçülü kullanılmalıdır.

8 – Örneğin 1 kg sebze yemeğini pişirmek için 2 yemek kaşığı zeytinyağı yeterli olacaktır. Böylece düşük kalorili beslenmiş oluruz.

9 – Tatlı yaparken, şeker yerine bal, pekmez, meyve ve meyve kuruları kullanabiliriz.

10 – Unlu gıdalar da tüketerek kilo vermek mümkündür. Poğaça, börek, kurabiye yaparken tam buğday unu, çavdarlı unlar, kepekli unlar tercih etmeliyiz. Böylece düşük kalorili ve lif değeri yüksek yiyecekler tüketmiş oluruz.

11 – Tatlı yediğimizde şerbetli tatlılar veya kızartarak yapılan (hamur) tatlılar yerine, sütlü tatlıları tercih etmeliyiz.

12 – Tatlı yaparken bitkisel tatlandırıcıları kullanarak tatlı yapabiliriz. Böylece düşük kalorili ve hafif tatlılar hazırlamış oluruz.

Bu şekilde yiyeceklerinizin hazırlanma biçimine dikkat ederek, sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanır ve bedeninize zarar vermemiş olursunuz. Sağlıklı bir hayat geçirmenizi dilerim.

Resim: Pembe Tatlar

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir