Vitaminler Kilo Aldırır mı ? Vitamin Eksikliğinde Ne Olur ?

Vitaminler Kilo Aldırırmı. Vitamin Eksikliğinde Ne Olur
Vitaminler Kilo Aldırırmı. Vitamin Eksikliğinde Ne Olur

Vitaminler kilo aldırır mı ? Vitamin Eksikliğinde Ne Olur ?

[reklam2]

Vitaminler, vücudumuzdaki karbonhidratların, yağların ve proteinlerin kullanılmasını da sağlar. Vücudumuzun ihtiyacı olan vitaminleri besinlerden alamadığımız zaman metabolizmamız sağlıklı çalışmaz. Vücudumuzun işleyiş dengesi değişir ve hastalıklar meydana gelir.

Vitaminler vücutta yakılmadığı için vitaminlerden kalori almıyoruz. Suda çözünen vitaminler sıvılarla birlikte vücuttan dışarı atılır, yağda çözünen vitaminler ise vücudumuzdaki yağ dokularında depolanır. Bu tür yağda çözünen vitaminleri fazla tüketmemek gerekmektedir.

Vitamin Eksikliğinde Ne Olur ?

A ve D vitamini tüketiminde aşırıya kaçmamak gerekir. Vitaminleri birçoğu karaciğerimizde depolanır. Bu iki vitamin vücutta iyi depolandığından dolayı eksikliği uzun zaman hissedilmez, çünkü vücutta yeteri miktarda depolanır.

B vitamin eksikliği, B vitamini ve kompleksleri vücutta az süre tutuldukları için, B vitamin eksikliğinde görülen hastalıklar hemen etkilerini göstermeye başlar. Mesela unutkanlık gibi.. En ciddisi de C vitamini eksikliğidir çünkü skorbit hastalığı ortaya çıkar ve ölümle sonuçlanabilir.

[reklam1]

 

Vitaminler Kilo Aldırır mı ?

Vitaminlerin tamamı bizim sağlıklı yaşamamız için gereklidir. Aklımıza gelebilecek her türlü hastalığa iyi gelmekte ve mutlaka tüketmemiz gerekmektedir.

Doğal yollarla sebzelerden, meyvelerden ve benzeri besinlerden aldığımız vitaminler bize kilo aldırmazlar, fakat dolaylı yollardan aldığımız vitamin hapları daha fazla enerji ihtiyacı meydana getireceğinden dolayı, vücudumuzun kalori alma ihtiyacını da artırır. Bunun sonucunda daha fazla yeme ihtiyacı hissederiz, iştahımız açılıp dengesiz beslenmeye başlarsak, işte o zaman kilo alırız! Yani kilo almak tamamen bize bağlı. Besinlerden aldığımız enerjiyi yakmazsak, bu besinler vücudumuzda depolanmaya başlar ve bize kilo olarak geri döner.

Spor yapıp sağlıklı ve dengeli beslenerek fazla kilo almayı engelleyebiliriz. Hatta zayıflama çalışmalarımıza da devam edebiliriz. Diyet yaparken vücudu bitkin düşen kişiler, destek olarak vitamin hapları kullanıyorlar. B vitamini ilaçları dolaylı olarak kilo aldırabilir. Bu yüzden diyet yaparken mutlaka diyetisyeninize danıştıktan sonra bu tür takviyeleri alıp almamaya karar verin. Vitaminler doğal besinler ile alındığında son derece gereklidir.

Vitaminin Faydaları Nelerdir

A, D, E ve K vitaminleri vücutta kalıcı, B ve C vitaminleri vücutta geçici ve suda eriyen vitaminlerdir.

B vitaminin faydaları
B grubu vitaminler, sinir hücrelerini korur, vücuttaki zararlı maddeleri engeller, hafızayı güçlendirir.

C vitaminin faydaları
C grubu vitaminler, katarakta iyi gelir, bazı kanser çeşitlerini durdurur.

Folik asit, doğum kusurlarını önler, kanser ve beyin hastalıklarına karşı korur.

A vitaminin faydaları
A vitamini, göz hastalıklarını önler ve göze çok iyi gelir. Daha iyi görmemizi sağlar. Fazlası kemiklere zarar verir.

D vitaminin faydaları
D vitamini, kemik kırılmalarını önler. Kolon ve yumurtalık kanseri gibi hastalıklar ile savaşır.

E vitaminin faydaları
E vitamini, hücreyi dış etkenlerden korur. Alzheimer ve kanser hastalıklarına iyi gelir.

K vitaminin faydaları
K vitamini, kan ve kemiklerimiz için mutlaka gereklidir.

Vücudumuz için gerekli olan vitaminlerin hepsini doğru besinleri tüketerek alabiliriz. Vitamin almak için ek takviyelere aslında gerek yok .

Sağlığımız ve vitaminler için 3 ana besin maddesi olan Karbonhidrat, yağ ve protein almak vücudumuza yeterlidir. Hiçbir diyet uygulamasında bu besin gruplarını almaktan taviz verilmemelidir. Bu besinleri almadığımızda, değil kilo vermek, nefesi bile zor alırız, bu maddelerin eksikliğinde yaşam faaliyetlerimiz aksar hatta durma noktasına kadar gelebilir.

Vitaminlerin sağlığa olan faydaları yanında kesinlikle gerekliliği de var. Yaşamımızı devam ettiren ana unsurlardan bir tanesidir vitaminler.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir